Vestman alustas tegevust aastal 1995, oleme tänasel päeval üks Eesti suurimaid metsamajandusega tegelevaid ettevõtteid. Hoolime nii klientide kui ka keskkonna heaolust. Tahame muuta maailma paremaks, toetades keskkonnasäästlikke ideesid ja tehnoloogiat.
Meie eesmärk on metsa- ja põllumaale kestva väärtuse andmine ja looduse elu- ja liigirikkuse säilitamine ning parandamine. Hoolitsedes parimal viisil meie kasutuses oleva maa eest hoolitseme parimal viisil Maa, kliima ja iseendi eest.
Meiega saab ühendust võtta alloleva kontaktvormi kaudu või kontaktnumbrile helistades.
Küsi pakkumist
Konsultatsiooni saate ka helistades numbril 5515005 või kirjutades e-posti aadressile maa@vestman.ee
Mis on metsamajanduskava ja milleks see vajalik on?
Metsamajanduskava on metsa pikaajalise kasutamise ja hooldamise plaan, mis tagab selle jätkusuutliku majandamise. Kava koostamisel hinnatakse metsa seisundit, määratakse majandamise eesmärgid ning kavandatakse konkreetsed tegevused nende saavutamiseks. See aitab metsaomanikel tagada tasakaalu metsa majandusliku kasutuse, looduskaitse ja metsade tervise säilitamise vahel.
Metsamajanduskava on oluline nii erametsaomanikele kui ka suurematele metsa majandajatele, kuna see aitab vältida liigset raiet, toetab elurikkuse säilitamist ja võimaldab metsaressursside teadlikku planeerimist. Lisaks annab see selguse ka metsa uuendamise ja hooldustööde kohta.
Kuidas koostatakse metsamajanduskava?
Metsamajanduskava koostamine algab metsa seisundi hindamisega, mida teostab meie litsentseeritud metsakorraldaja. Selle käigus analüüsitakse:
- puistu vanust ja kasvuheadust (boniteeti);
- metsa liigilist koosseisu ja struktuuri;
- metsa tervislikku seisundit ja kahjurite esinemist;
- mullastikku ja kasvutingimusi;
- metsaressursside hulka ja kasutusvõimalusi.
Pärast inventeerimist koostatakse kava, kus määratakse kindlaks vajalikud metsamajandustööd, sealhulgas raiete liigid, metsauuenduse meetodid ja hooldustööd. Kava koostamisel võetakse arvesse ka kohalikke eripärasid, näiteks pinnavormide mõju, looduskaitselisi piiranguid ja keskkonnanõudeid.
Millist teavet peab metsamajanduskava sisaldama?
Metsamajanduskava on põhjalik dokument, mis peab sisaldama järgmist teavet:
- Metsa asukoht ja pindala – täpsed andmed metsa paiknemise kohta.
- Metsa tervislik seisund – hinnang haiguste, kahjurite ja muude kahjustuste kohta.
- Raiete plaan – soovituslikud raied (hooldusraie, harvendusraie, uuendusraie jne).
- Metsauuendamise ja hoolduse plaan – istutamine, looduslik uuenemine, võsastiku eemaldamine.
- Keskkonnanõuded – arvestus kaitsealade, veekogude ja elupaikadega seotud piirangutega.
- Õiguslikud aspektid – metsamajandust reguleerivad seadused ja määrused.
Lisaks võib kavas olla soovitusi metsa süsiniku sidumise parandamiseks, kliimamuutuste leevendamiseks ning loodushoiuga seotud meetmeteks, näiteks kaitsealuste liikide elupaikade säilitamiseks.
Kellele on metsamajanduskava kohustuslik?
Eestis on metsamajanduskava koostamine kohustuslik metsaomanikele ja metsa valdajatele, kelle metsamaa pindala ületab 10 hektarit või kelle tegevusel on oluline keskkonnamõju. Kava peab vastama metsa- ja looduskaitseseaduse ning keskkonnaministri määruste nõuetele.
Kuigi väiksemate metsaomanike jaoks ei ole kava alati kohustuslik, on see soovitatav, kuna see aitab süsteemselt planeerida metsamajandamist, vältida liigseid raieid ja säilitada metsa terviklikkust.
Millised on metsamajanduskava eelised metsaomanikule?
Korralik metsamajanduskava pakub metsaomanikule mitmeid eeliseid:
- Majanduslik kasu – võimaldab planeerida raietöid ja metsakasvatust nii, et saadakse maksimaalne kasu metsaressurssidest.
- Keskkonnasäästlik metsamajandus – aitab tagada, et metsamajandus toimub loodussõbralikult ja jätkusuutlikult.
- Õigusaktide järgimine – aitab vältida seaduserikkumisi ja võimalikke trahve.
- Tulevikumetsa tagamine – toetab metsade uuenemist ja pikaajalist tervist.
- Konfliktide ennetamine – aitab vältida vaidlusi naabermetsaomanike ja looduskaitseorganisatsioonidega.
Lisaks võimaldab kava metsa paremat kaitset kliimamuutuste ja võimalike looduskatastroofide vastu, kuna see aitab kohandada majandustegevusi vastavalt muutuvatele tingimustele.
Kuidas metsamajanduskava aitab kaasa kliimamuutustega kohanemisele?
Metsadel on oluline roll süsiniku sidumisel ja kliimamuutuste mõju leevendamisel. Metsamajanduskava võib sisaldada meetmeid, mis suurendavad metsa vastupidavust muutuvatele kliimatingimustele, näiteks:
- segametsade rajamine, et parandada metsade vastupanuvõimet kahjuritele ja haigustele;
- raiete planeerimine nii, et säiliksid metsa ökoloogilised funktsioonid;
- metsa uuendamine vastupidavamate liikidega;
- veerežiimi säilitamine, et vältida kuivendamisest tingitud kahjusid.
Kokkuvõte
Metsamajanduskava on hädavajalik dokument metsa jätkusuutlikuks ja vastutustundlikuks majandamiseks. See tagab metsa ressursitõhusa kasutamise, toetab elurikkust ja aitab järgida keskkonnanõudeid. Metsaomanikele pakub kava selgust, kuidas oma metsa kõige efektiivsemalt majandada, ning aitab säilitada metsa tulevastele põlvedele.
Kas soovid abi metsamajanduskava koostamisel? Võta ühendust meie litsentseeritud metsakorraldajaga ja planeeri oma metsa jätkusuutlik tulevik!